Ogród Historii

Przy ulicy Sambora, jednym z najbardziej malowniczych zakątków Gniewa, stanął Ogród Historii - miejsce pełne niezwykłych pomników opisujących historię miasta. Tworzeniem ogrodu zajęła się Parafia św. Mikołaja w Gniewie, której ulica Sambora jest szczególnie bliska.

Pomysł stworzenia ogrodu zrodził się w głowie proboszcza gniewskiej parafii ks. Zbigniewa Rutkowskiego.

- Ulica Sambora to miejsce wyjątkowo piękne, a turyści często nie wiedzą jak tam dojść. Dlatego pomyśleliśmy o ogrodzie - tłumaczy ks. Rutkowski.

Pierwszym elementem Ogrodu Historycznego jest Miś Maciuś, który zagościł na ulicy w roku 2010, oraz jego legenda i informacja o bitwie dwóch Wazów z 1626 r. Ustawiona została już także ściana z trzema krzywymi zwierciadłami (każde 120 na 50 cm), w których pięknie odbijają się charakterystyczne parterowe kamieniczki z I połowy XIX wieku. Kolejnymi elementami ogrodu są słup z datą nadania praw miejskich Gniewowi oraz kamienne drzwi z dwiema dziurkami od klucza. Przez jedną zobaczyć można instrumenty orkiestry parafialnej, która otrzymała przywileje królewskie od Jana III Sobieskiego, w drugiej natomiast samego władcę wraz z Marysieńką. Kawałek dalej znajdują się dwa kamienie. Na jednym z nich jest informacja o gniewskiej synagodze, na drugim natomiast o kościele ewangelickim w Gniewie. Jeszcze dalej można sobie  zrobić zdjęcie z dwumetrową zapałką, na której umieszczona została informacja o dacie spłonięcia gniewskiego zamku. Całość kończy słupek z datą wjazdu gen. J. Hallera do miasta, czyli z informacją o końcu zaborów na tym terenie. W Ogrodzie Historii znajdzie się również pięć arkuszy z narysowanym komiksem opowiadającym legendę powstania gniewskiego herbu i nazwy miasta.

- Łącznie pokazanych jest dziewięć wydarzeń ściśle związanych z Gniewem. Ich oficjalne odsłonięcie nastąpiło 1 lipca 2012 r. jako pamiątka 715-lecia naszej parafii i drugich urodzin Misia Maciusia. Warto więc co jakiś czas wybrać się na spacer w okolicę ulicy Sambora - zachęca ks. Rutkowski. Na przestrzeni dwóch, trzech lat Ogród wzbogacą jeszcze inne elementy. Odnowiona i uwydatniona zostanie np. tablica z nazwiskami pomordowanych we wrześniu 1939 r. Po zakończeniu prac archeologicznych, na cmentarzu wokół kościoła postawiony zostanie symboliczny nagrobek. Będzie tam można pomodlić się i zapalić znicz w intencji pochowanych tam osób. Przy kościele znajdzie się również kamienna replika tronu papieskiego z Pelplina. Na podobnym siedział Jan Paweł II, a teraz będzie można na nim usiąść samemu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na tronie znajdzie się również życiorys papieża Polaka.

Otoczenie gniewskiej fary tworzą malownicze ulice okalające świątynię. Szczególnie bajkowa jest właśnie ulica Sambora, porównywana często do Złotej uliczki w Pradze, która teraz zachwycać będzie jeszcze bardziej.