Kult św. Jana Pawła II

Nowenna do świętego Jana Pawła II w każdą sobotę o godzinie 18:00
(przed mszą świętą)

Prośby, podziękowania, modlitwy....... do św. Jana Pawła II można składać do skrzynki przy ołtarzu Jana Pawła II.

Relikwie św. Jana Pawła II

Cząstka sutanny Jana Pawła II

"Budujcie dom na skale" - piosenka o św. Janie Pawle II

Historia obrazu Jana Pawła II z kościoła Św. Mikołaja w Gniewie.

Obraz został specjalnie namalowany do ołtarza w kaplicy Radziwiłłów dla kościoła w Gniewie przez p. Iwonę Filipkowską z Tczewa, na podstawie zdjęcia p. Grzegorza Gałązki. Obraz przedstawia klęczącego Jana Pawła II z Różańcem w ręku. Ma on nas zachęcić do modlitwy.

2 kwietnia 2009r. o godzinie 21:00 z kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie, ruszyła procesja z obrazem uroczyście wprowadzając go do kościoła parafialnego. Przed kościołem obraz powitała salwa armatnia. W świątyni obraz został przywitany przez władze miasta i przez duszpasterzy. O godzinie 21:37 odprawiono Mszę Świętą dziękując Bogu za pontyfikat Wielkiego Papieża, prosząc o owoce Jego kanonizacji.

Jan Paweł II w Gniewskim obrazie nawiedził wszystkie kaplice w parafii św. Mikołaja. Modlili się przed nim, w swoich kaplicach mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, Zakładu Opiekuńczo Leczniczego, Polskiego Gronowa, Brodów Pomorskich i Siostry Św. Józefa.

Już 22 listopada 2010 roku po zakończeniu prac konserwatorskich przy ołtarzu św. Anny obraz Jana Pawła II wstawiono w ołtarz. Nie był on jeszcze oddany do publicznego kultu. Wisiały obok kartki z napisami: „Obraz zostanie odsłonięty po beatyfikacji” oraz „Módlmy się o beatyfikację Jana Pawła II”.

W niedzielę, 1 maja 2011 roku, Papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. 10 maja 2011 roku (we wtorek) Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga poświęcił obraz w ołtarzu i oddał pierwszy w diecezji ołtarz Jana Pawła II do publicznego kultu. Jest to zatem najstarszy ołtarz Jana Pawła II na Pomorzu.

27 kwietnia 2014 roku Papież Franciszek kanonizował Papieża Jana Pawła II.

W każdą sobotę, o godzinie 18:00 przy tym ołtarzu odprawiamy Nowennę do Jana Pawła II. Zapraszamy. Uroczyste obchody Jana Pawła II będą zawsze w Gniewie 18 maja w dniu Papieskich urodzin.

Kiedy i dlaczego Jan Paweł II zatrzymał się w naszej parafii?

Karol Wojtyła wielokrotnie przejeżdżał przez Gniew, jadąc z południa na północ albowiem trasa nr 1 była wówczas jedyną taką możliwością. Zapewne zachwycał się piękną panoramą naszego miasta. Raz też zatrzymał się na terenie naszej parafii, a było to tak:

10 maja 1972 roku w Pelplinie odbył się pogrzeb biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego. Udział w tym pogrzebie wziął Prymas Stefan Wyszyński i kardynał Karol Wojtyła. Kiedy po pogrzebie delegacja wracała krajową jedynką w kierunku Łodzi, na terenie naszej parafii w Nicponi, a przed Piasecznem wydarzyła się kolizja. Z naprzeciwka (w stronę Gniewu) jechał ciągnik, a za nim motorowy wózek inwalidzki. W pewnym momencie pojazd ten zaczął wyprzedzać ciągnik i straciwszy panowanie nad kierownicą uderzył w bok samochodu, którym jechał kardynał Karol Wojtyła. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kardynał Wojtyła wstawił się za niepełnosprawnym kierowcą, by nie był karany przez milicję. Sam przesiadł się do innego samochodu i ruszył w dalszą drogę.

Tak oto jedyny wypadek drogowy Tego Wielkiego Pielgrzyma wydarzył się na terenie naszej parafii. To wydarzenie zatrzymało choć przez chwilę Karola Wojtyłę na naszej ziemi.

9.08.2013 - po raz pierwszy zasłonięcie obrazu św. Jana Pawła II

KLIKNIJ, aby obejrzeć zasłanianie obrazu - zasłaniany jest samą szybą, więc mało widać.

9.08.2013 po Mszy Świętej o godzinie 18:00 nastąpiło pierwsze zasłonięcie obrazu św. Jana Pawła II w naszym kościele. Obraz zasłoniła sama szyba, na której już niedługo pojawi się......., kliknij poniżej i posłuchaj księdza Proboszcza.

KLIKNIJ aby posłuchać i przeczytać....